Kas būtu sējams dobēs, kas atbrīvojušās pēc ķiploku novākšanas? Tas ir svarīgs jautājums, jo zeme nedrīkst palikt tukša, turklāt gribas iegūt papildu ražu.
Aplūkosim iespējamos variantus, kas palīdzēs atveseļot augsni un nest augļus.
Parasti ķiplokus novāc no jūlija vidus līdz augusta vidum. Laiks joprojām ir silts, ziema tālu, bet augsne nedrīkst palikt tukša. Ko darīt ar brīvo vietu?
Dārzeņu kultūras
Ja tavs zemes gabals ir neliels, tad prātīgi to izmantot dārzeņu kultūrām, nevis siderātiem jeb zaļmēslojumam. Lūk, vairākas iespējas:
Ātri augošas kultūras
Ideāli piemēroti ir šādi kultūraugi: dilles, redīsi, zalie salāti, spināti, rukola un citi. Vari iesēt arī daikonu jeb ziemas redīsus – tiem būs laiks izaugt pirms iestājas auksts laiks.
Kartupeļi
Šis variants var šķist neparasts, taču tas ir pilnībā pamatots. Ja tev palikuši kartupeļi no pagājušā gada, kurus nav kur likt, vari tos iestādīt dobēs, kurās auguši ķiploki. Līdz oktobrim iegūsi ne tikai standarta ražu, bet arī papildus jaunos kartupeļus, kas priecēs ar savu garšu.
Siderāti
Ja vēlies uzlabot augsnes struktūru un sagatavot to nākamajai sezonai, ir vērts sēt zaļmēslojumu. Labāk izmantot vairāku veidu siderātu maisījumu, lai nepārslogotu augsni ar vienu kultūru.
Piemēram, var iesēt lupīnu rindu, griķu rindu un sinepju rindu. Šāda jaukta sēšana palīdzēs visefektīvāk atjaunot augsni. Vienas atsevišķas siderātu kultūras sēšana nav vēlama, īpaši mazās platībās, kur augsekas ievērošana ir apgrūtināta.
Facēlija
Ja nav iespējams iesēt vairākus siderātus, facēlija būtu lielisks risinājums. Pirms rudens tā paspēj izaudzēt ievērojamu zaļo masu, bagātina augsni, uzlabo tās struktūru un iznīcina kaitīgu mikrofloru.
Facēlijas galvenā priekšrocība ir tā, ka tai nav “radinieku” starp dārzeņu kultūrām, tāpēc to var droši sēt jebkurā dārza dobē.
Augsekas noteikumi
Vairāki dārzkopji ir pieraduši sēt sinepes, rapsi vai redīsus. Tomēr jāatceras, ka nākamgad šajā vietā nevarēs stādīt kāpostus, redīsus, kāļus un citus krustziežu dzimtas augus, jo tie būs uzņēmīgi pret slimībām un kaitēkļiem.
Kliņģerīte
Ja tev nav siderātu, bet ir kliņģerītes, izmanto tās. Šie ziedi lieliski attīra augsni no nematodēm (velteniskajiem tārpiem), un nākamajā gadā lielākā daļa kultūraugu attīstīsies bez problēmām.
Kliņģerītēm ir ļoti maz “radinieku” starp dārzeņu kultūrām, tāpēc tās ir lieliski piemērotas šādiem mērķiem.
Vari izvēlēties dažādas kultūras – gan dārzeņus, gan siderātus, lai dobes nepaliktu tukšas.
Atceries: pastāvīga augsnes izmantošana palīdzēs uzlabot tās auglību, attīstīt mikroorganismus, kas labvēlīgi augiem, un attiecīgi palielināt ražu tavā zemes gabalā.
Ja tev noderēja šie padomi, atzīmē rakstu ar “patīk” un dalies ar to sociālajos tīklos!